Kompletná Rekonštrukcia jadra

Rekonštrukcia jadraOpotrebovanosť, nefunkčnosť, nepohodlie, takmer žiadna estetika – toto sú najčastejšie dôvody, prečo sa v rámci rekonštrukcie starších bytov sústreďujú ich majitelia aj na výmenu bytového jadra.Hoci sa väčšina z nás už dávno zmierila aj so spôsobom života v panelových domoch, aj so všetkými negatívami, ktoré takéto bývanie prináša, predsa len hľadáme cesty, ako aspoň v rámci istých obmedzených možností priniesť do tohto bývania niečo, čo urobí z nášho bytu prostredie, v ktorom sa budeme cítiť dobre a ktoré budeme skutočne považovať za svoj domov.

Prečo kompletná Rekonštrukcia jadra ?

Najvýznamnejší zásah do bytu si jednoznačne vyžaduje renovácia bytového jadra.Veľmi dôležité je dobre si premyslieť, či zachováte pôvodnú dispozíciu bytového jadra, alebo pristúpite k jej zásadným zmenám. Od tohto rozhodnutia sa potom odvíja aj celková náročnosť rekonštrukcie, a teda aj náklady s tým spojené.Pred rekonštrukciou si treba ešte premyslieť, či uprednostníme sprchovanie alebo kúpanie. Pri menšej kúpeľni je vhodnejší sprchovací kút, ktorý opticky zväčší malý priestor. Aj keď samozrejme, vaňa je vaňa.

Aký materiál vybrať?

Pri výstavbe nového bytového jadra si môžeme vybrať nielen spôsob jeho realizácie, ale aj materiál, ktorý pri rekonštrukcii použijeme. Čo sa týka stavebných technológií, používa sa buď murovanie z pórobetónu alebo vyhotovenie stien zo sadrokartónových dosiek. Ak nemôžeme zaťažiť existujúce konštrukcie, vhodnejšie je zvoliť si na vybudovanie bytového jadra sadrokartón. Výhodou jeho použitia je rýchla a jednoduchá montáž a možnosť pohodlného vyrezávania potrebných otvorov. Jeho nevýhodou však je, že na takto postavené steny nemožno zavesiť sanitárne predmety. Najprv im totiž musíme vytvoriť podperné konštrukcie. Pri murovaní stien bytového jadra z pórobetónu je práve možnosť zavesenia sanitárnych predmetov veľkou výhodou. Ak jadro murujeme z pórobetónu, musíme počítať s vysekávaním drážok na rozvody. Tento spôsob rekonštrukcie bytového jadra je aj finančne náročnejší.

Kúpeľňa je často jediným priestorom, ktorý počas jednej generácie nezmení svoju tvár. Málokto sa rozhodne viackrát za život v tom istom byte a v tej istej kúpeľni obíjať obkladačky a dlažbu, meniť sanitu a ešte nebodaj meniť umiestnenie rozvodov. Oveľa jednoduchšie je obrátiť hore nohami hociktorý iný kút svojho domova (s výnimkou kuchyne), ktorý na štvorcový meter zhltne menej peňazí a stojí menšiu námahu ako štvorcový meter kúpeľne. Spolu s účelom by mala kúpeľňa presvedčiť aj svojou nadčasovosťou a estetickým vzhľadom. V byte je obyčajne málo miesta na odkladanie vecí tak, aby nám neprekážali. Preto môžeme využiť priestor nad bytovým jadrom prestavbou jeho horného priestoru.